Korida

Slyšeli jste o koridě? Víte, co si pod tímto pojmem představit. My, bohužel, ano. Jedná se o býčí zápasy mezi býkem a tzv. toreadorem. Korida je druh sportu/zábavy, se kterým se můžeme stále setkat ve Španělsku, Portugalsku a Střední a Latinské Americe.

býčí zápasy

Historie koridy sahá až do 1. století našeho letopočtu. S koridou byly problémy od samého začátku. Dokud to byl jen sport, hra, ve které spolu býk a toreador tzv. „tančí“, dalo se mluvit ještě o přijatelné zábavě, protože cílem nebylo býka zranit. Na druhou stranu se ale často stávalo, že při takovémto druhu zábavy byl zraněn toreador. To vedlo také k častým změnám pravidel koridy. Jednou to byl tanec, podruhé zase zápas a tak pořád dokola. Stejně tak se i střídala období, kdy byl tento druh zábavy povolen a kdy zase zakázán.

Rádi bychom ihned konstatovali, že tento sport není osudový jen pro býky, ale samotní toreadoři podstupují také obrovské nebezpečí a riskují vlastní život. Spousta těchto hazardérů při koridě o život přišla, spousta z nich zemřela později na následky zranění a spousta z nich utrpěla nenávratná zranění.

Nutno ale říci, že oni si to sami zvolili, rozhodli se, jakému sportu se chtějí věnovat a byli si moc dobře vědomi všech rizik a nebezpečí. Ve Španělsku jsou dokonce speciální toreadorské školy, kde k tomuto hazardu vedou muže už od útlého mládí. Tito muži, budoucí toreadoři, Vám řeknou, že k tomu byli předurčeni a že to byl jejich životní sen.

Ale byl to životní sen i toho býka? Nikoliv. Býci jsou chování přímo k účelu zápasů v koridě. Poté jsou do koridy vpuštěni a nezbývá jim nic jiného než reagovat. Korida, býk, toreador a tribuny plné dychtivých diváků. Toreador má v ruce meč a červenou plachtu. Všichni si mylně myslíme, že plachta slouží k rozdráždění býka, ale není tomu tak, protože býk je barvoslepý. Červená barva původně sloužila k tomu, aby zakrývala případnou krev. Meč ale slouží k boji, k boji s býkem. Čím více toreador býka dráždí a bodá, tím více mu nezbývá nic jiného než se bránit. Končí to jatky, ve kterých ve většině případů býk umírá. A pokud nezemře hned v koridě, je následně utracen v zákulisí, protože zranění jsou tak vážná, že by stejně nepřežil
toreador v aréně

Nejsme barbaři, abychom se bavili krutostí, necitelností a agresí. Naštěstí vše spěje k lepšímu a jednotlivé koridy jsou postupně zavírány a zakazovány. Doufáme, že dojde k postupnému naprostému vymýcení býčích zápasů.