Slivice a vojenská technika

Na pole v okolí památníku Slivice blízko u Milína na Příbramsku se začátkem května pravidelně sjíždí vojenská technika. Kdo by nevěděl, o co jde, mohl by si myslet, že je válka. Tanky, těžká vojenská auty, kanóny, letadla… všichni najednou burácí, až se zem otřásá. Ale nebojte, není válka. Je to jen připomenutí poslední bitvy 2. světové války v Evropě.

Nejen všichni lidé, ale také vojenské kluby z celé republiky i ze zahraničí, si zde připomínají události, které před více než 70 lety udělaly definitivní tečku za druhou světovou válkou v Evropě. Příznivci vojenské historie se sjíždí na daném místě a chystají se na rekonstrukci tehdejších bojových střetů. Tenkrát zde padly poslední výstřely na konci války, a právě rekonstrukce má všem divákům ukázat, jak tento poslední boj probíhal. Připomínka poslední bitvy, při níž padli stovky vojáků, všem nastíní událost boje nejprve mezi Němci a partyzány. Později přijeli také Sověti. Vojenskou operaci válečného konfliktu nám předvedou dobrovolníci, doposud žijící veteráni z války a organizátoři této akce.

Lidé zde tento den mohou vidět:
1.       dynamickou ukázku připomínky bitvy 2. světové války v Evropě,
2.       ukázky činnosti Armády ČR a klubů vojenské historie,
3.       pietní akt u Památníku Vítězství, kdy čestná jednotka, zástupci organizátorů, veteráni války a další čestní hosté položí věnce u Památníku Vítězství,
4.       prezentaci historické a soudobé vojenské techniky,
5.       možnost projížďky dětí i dospělých v historických vojenských vozidlech v místech bojiště.

Tuto tradiční akci připravuje Armáda ČR, Klub vojenské historie a techniky Příbram, Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje, Policie ČR, kluby vojenské historie ČR, Český svaz bojovníků za svobodu, obec MiIín s městem Příbram a další aktéři.

Vojenská technika tento v den
·         protiletadlová vojenská technika,
·         palebné a průzkumné pozorovací prostředky dělostřelců,
·         radiolokátor ARTHUR,
·         bojový vrtulník Mi-24,
·         auto a motoveteráni i moderní motocykly,
·         zbraňový systém RBS 70,
·         výstroj a výzbroj 13. dělostřeleckého pluku Jince,
·         kanónové houfnice,
·         tanky,
·         obrněná vozidla,
·         americké nákladní vozy,
·         transportér.