Je vhodné dětem kupovat povlečení Mašinka Tomáš?

Asi každý rodič chce, aby jeho dítě chodilo bez odmlouvání spát. A jedním ze způsobů, jak se jej k tomu snaží přimět, je koupit mu povlečení, které se mu bude líbit. Na něm je obvykle zobrazen oblíbený hrdina našeho potomka, případně nějaká postavička z oblíbeného filmu či seriálu. Například může být zobrazena na povlečení Mašinka Tomáš, což je hlavní hrdina stejnojmenného dětského seriálu.

To si vše si samozřejmě velmi dobře uvědomují i prodejci. Proto naprostá většina dětských povlečení, se kterými se v obchodech setkáte, má na sobě takovýto motiv. Zkrátka dobře vědí, že se budou prodávat, když už ne proto, že by to chtěli rodiče, tak proto, že je potomek přesvědčí, že zrovna tohle by chtěl, protože je na něm zobrazena daná postava.

destkypokoj1

Otázkou však je, zda je to skutečně dobrý nápad. Na první pohled na tom není nic špatného, ba naopak. Dítě bude spokojené, a možná i skutečně bude chtít chodit večer do postele raději. Avšak je třeba uvážit několik věcí, které nejsou na první pohled až tak zřejmé.

Především jde o to, že děti rostou velmi rychle. A s tím, jak rostou, se mění i jejich vkus a záliby. To, co se jim ještě před dvěma lety líbilo, budou nyní považovat za hloupé a příliš dětské. Avšak povlečení, pokud se o něj dobře staráme, vydrží mnoho let.

detskypokoj2

Dále je nutné uvážit, zda skutečně bude mít na naše dítě takový vliv. Ve většině případů tomu tak není. Jistě, jeden či dva dny to funguje, avšak posléze se vše vrátí do starých kolejí. A to rozhodně není nic příjemného.

Faktem také je, že tato povlečení, zvláště pokud jsou kvalitní a značková, stojí poměrně dost peněz. Skutečně je zde chceme utrácet za něco, co může náš potomek za rok či dva odmítnout?

Jak je vidět, není to jednoduché. Proto se před koupí dobře rozmyslete, zda by nebyl vhodnější nějaký neutrální motiv. Možná tím i ušetříte peníze.