Bazén nebo zahradní jezírko?

Začíná jaro a to je správný čas na to, abychom začali s pracemi na zahrádkách, s oprášením

zazimovaných lavic a stolů, s úklidem altánku a případně s realizací nějaké vysněné výstavbyv zahradě.

 
Pokud na Vaší zahradě chybí místo, kde byste se v letních horkých dnech ochladili, zřejmě uvažujete o pořízení pěkného bazénu. Věděli jste ale, že také zahradní jezírka Vám mohou ke koupání posloužit?
Ano, a koupací jezírka se stávají čím dál oblíbenější.
1. Hlavní výhoda takového jezírka od bazénu je jednoznačně ta, že jezírko je naplněno čistě přírodní vodou bez přidaných chemikálií.
2. Jezírko si můžete přizpůsobit svým představám. Záleží jen na Vás, jaký tvar jezírka, jaké vodní rostliny zvolíte, skvělými doplňky jsou různé přidružené potůčky a kaskády.
3. Koupání ve vysněném jezírku Vás na rozdíl od téměř jednotvárných bazénů jen tak neomrzí.
 
A jak tedy koupací jezírko vypadá?
Základním materiálem jsou speciální jezírkové fólie, které jsou odolné vůči UV paprskům, mrazuvzdorné a bez škodlivých látek. Fólie jsou dobře tvarovatelné a jsou tak schopny přizpůsobit se téměř jakémukoliv tvaru a rozměru.
Po vyhloubení půdy je tato fólie základem a dále už je zcela na Vás, jak bude Vaše jezírko vypadat.
 
Jezírka ale samozřejmě neslouží jenom ke koupání. Další funkcí takového jezírka je ta estetická.
Rozlišujeme dva druhy:
·         jezírka okrasná
·         jezírka pro chov ryb
Tato jezírka slouží k harmonii, odpočinku a relaxaci na Vaší zahradě. Můžete vytvořit úžasnou romantickou atmosféru díky nočnímu osvětlení.
Výhodou je:
·         estetické zhodnocení zahrady
·         uklidňující a harmonické místo k odpočinku

Speciální vodní rostliny a živočichové se starají o neustálou regeneraci a udržování biologické rovnováhy, používány jsou výhradně přírodní procesy.
Doplníte-li jezírko o estetické dřevo, solitérní kameny či dřevěné molo, velmi dobře začleníte jezírko do okolí zahrady.
Také pro okrasná jezírka je prioritním stavebním prvkem speciální jezírková fólie.

Určitě se ale nepouštějte do domácí výstavby jezírka.
Jak už jsme zmínili, jezírko je vhodné doplnit o vodní kaskády, potůček a další estetické doplňky. Osazení menšími rybkami je dobré konzultovat s profesionály, aby se nepoškodila přirozená rovnováha ekosystému.
 
V každém případě Vám se vším pomůže a poradí specializovaná firma.
Některé firmy dávají přednost při realizaci jezírek kořenovým filtracím a štěrkovým zónám, jedná se tedy o samočisticí jezírka.
Jiné upřednostňují kvalitní jezírkové technologie, které jsou ale náročné na péči o jezírko (kontroly, čištění filtrací, dodávání bakterií).
Proto je důležité, vybrat pro Vás ty správné odborníky, kteří Vám mohou nabídnout to, co právě Vy a Vaše zahrada potřebujete.