Závislost na cukru

Závislost na čemkoliv vzniká zpravidla nevědomky, a to, že jsme na něčem závislí, zjistíme většinou, až když už je příliš pozdě. Závislost na cukru může být dokonce stejně velká, jako závislost na alkoholu nebo cigaretách. Sladké pokušení a jeho následky však zná málokdo. Cukr totiž stojí za vznikem řady civilizačních chorob. Nejznámější je cukrovka a revmatismus.
čokoládové pralinky
Sladkosti, které obsahují rafinovaný cukr, jako je čokoláda, sušenky a bonbóny, rychle zvyšují hladinu cukru v krvi, a tento nadměrný přísun stimuluje stejné oblasti mozku, které jsou spojovány s ostatními drogami. Závislost na sladkém je srovnatelná se závislostí na alkoholu, a to tím, že stejně jako alkoholik nedokáže vypít jen trošku alkoholu, aniž by si dal další sklenku, člověk závislý na cukru se také nespokojí s trochou sladkého. Závislí lidé nedokážou přestat, a tak vlastně droga řídí je a jejich život.
Závislost může vzniknout skoro na čemkoliv:
Ø  Na jídle
Ø  Na cukru
Ø  Na kouření
Ø  Na alkoholu
Ø  Na drogách
Ø  Na hraní počítačových her
Ø  Na automatech
cukrovinky ve tvaru zmrzliny
Přísun cukru do krve roztočí řadu chemických a hormonálních změn, které vedou ke vzniku nálad. Nedostatek cukru pak může způsobovat snížení přenosu nervových vzruchů,což může mít za následek změny nálad, deprese, podrážděnost nebo poruchy spánku.
sladkosti v košíku
Jak se závislost projevuje?
1.       Nejprve ztrácíme sebekontrolu. Namísto kousíčku čokolády sníme na posezení celou. Provází nás pocit studu a selhání, které se snažíme vykompenzovat, nejčastěji zase cukrem, což si málokdo uvědomuje.
2.       V další fázi je již konzumace sladkého jakýmsi rituálem, kdy si ho nedokážeme odepřít. Jsme sice rozmrzelí, sladké si ale přesto dáme.
3.       V chronické fázi již u dotyčného neexistuje den, kdy by si nedal něco sladkého. Množství sladkostí nenápadně stoupá. Hladina cukru se tak denně pravidelně doplňuje. Přestat jíst sladké pak už nejde bez odvykacího programu.