Cvičení v horkém létě

Během horkých letních dní je také cvičení velice zdravé. Mějme však na paměti, že podmínky pro náš pohyb jsou extrémní. Z tohoto důvodu je třeba, ne-li nutné se držet několika pravidel a zásad, abychom náš organismus příliš nezatěžovali a neuškodili si.
kliky na silnici

Na co myslet

Letní horké dny a tropická vedra, společně s fyzickou zátěží jsou pro naše srdce a plíce intenzivnější námaha, než za běžných podmínek. Naše tělesná teplota se zvyšuje a naše pokožka se začne více prokrvovat. Tímto se však přivádí méně krve do svalů a zvyšuje se tak srdeční tep. Připočteme-li k tomu, že je navíc vysoká vlhkost vzduchu, náš pot se neodpařuje z těla tak rychle, jak by bylo třeba. Tímto se naše tělesná teplota ještě více zvýší. Když jsme vystaveni vysokému vedru, anebo také vysokému vlhku po příliš dlouhou dobu, náš přirozený ochlazovací systém, který má za funkci vyrovnávat teplotu organismu pomocí potu, může zkolabovat. V důsledku toho se mohou vzápětí dostavit:
ü  bolesti hlavy
ü  vyčerpání
ü  úžeh
stojka na kameni
Takže pokud cvičíte doma bez klimatizace, chodíte běhat, bruslit nebo provozovat kolektivní sport ven, myslete na tyto zásady:
1.       Pitný režim je v letních a horkých dnech obzvlášť důležitý. Nepijte podle žízně, ale snažte se pít co nejčastěji, v malých dávkách. Dostatek tekutin je třeba přijímat před cvičením, během něj i po něm. Ovšem žádné slazené nápoje, kofein a alkohol, pouze neperlivou vodu, případně vhodný iontový nápoj.
2.       Slunce. Pokud je to možné, cvičte ráno, anebo večer, když už slunce nemá takovou sílu. Ideálně cvičte v čepici, či šátku. Nezapomeňte také na sluneční brýle a opalovací krém.
3.       Jídlo by v horku rozhodně nemělo být těžké, protože zbytečně unavuje organismus. V letních dnech konzumujte hodně ovoce a zeleniny, neboť jsou rychlým a skvělým zdrojem energie a nezatěžují organismus.