HARPYJE VLÁDNE PRALESŮM

V řeckých bájích se můžeme dočíst o harpyjích, které vypadají napůl jako žena a napůl jako orlice. Toto stvoření mělo zobrazovat bouři a jejich úkolem bylo brát duše zemřelých do Hádovi podsvětní říše. V tomto článku však není řeč o mytologii, ale o vznešeném ptáku, který obývá povodí řeky Orinoko ve Venezuele.
Tito ptáci žijí vysoko v korunách stromů, až 40 metrů nad zemí, tam kam lidské oko stěží dohlédne. Co se týče péči o mláďata, prvního půl roku života se od něj samice nehne na krok. O potravu se stará samec.
hlava harpie
Mládě je na rodičích závislé do jednoho roku života, což je u dravců velmi neobvyklé. Harpyje snáší jedno až dvě vejce jen jednou za tři roky. Jejich hnízdo může mít průměr až 1,5 metru a nachází se ve výšce 16 až 43 metrů nad zemí. Harpyje si staví hnízdo na nejvyšším stromě v okolí, většinou jde o vlnovec pětimužný nebo juvii ztepilou. Se svým partnerem žije harpyje ve svazku celý život.
Harpyje má rozpětí křídel jen něco okolo 2 metrů, vzhledem k tomu, jak velký pták to je, je to poměrně málo. Ale právě menší rozpětí jim umožňuje lépe manévrovat v hustém pralesním porostu. Má skvělý sluch, díky kterému přesně dokáže lokalizovat kořist. Rovněž má výborný zrak.
Jejich potrava se skládá z různých menších živočichů, jako jsou různé druhy hlodavců, lenochodi, hadi, vačice, jiné ptáky či opice, jejichž lov je velice obtížný. Pro lov využívají až 13 centimetrů dlouhé drápy a jsou schopni vyvinout až osmdesátikilometrovou rychlost a svoji kořist strhávají z větví.
harpie na stromě
Existuje i příbuzný druh, a to harpyje krahujcová. Harpyje krahujcová je menší než harpyje lesní, nemá dvojitou chocholku a vyskytuje se ve světlé a tmavé formě.
Harpyje pralesní je vzácná a chráněná. Její populace neustále klesá kvůli zániku pralesů, její přirozené domoviny. O tom, jak harpyje vládnou pralesům se dočtete zde a dozvíte se tak více podrobností. Zajímavostí je, že harpyje byla předlohou pro ptáka fénixe z filmu o Harrym Potterovi.