Je libo smoothie, nebo raději fresh?

Smoothie má každý rád
Alespoň se to tak při zapnutí televizních přijímačů musí každému divákovi jevit. Stejně jako například
v mnoha a mnoha katalozích firem zabývajících se prodejem domácích spotřebičů, také v nejrůznějších teleshoppingových relacích a reklamních spotech se můžete zcela běžně setkávat s nabídkou nejnovějších přístrojů, které Vám zajistí rychlou výrobu tohoto oblíbeného pokrmu.
Ano pokrmu, protože k němu má smoothie zřejmě nejblíže, ačkoli znalý čtenář jistě ví, že se jedná
o pokrm v tekuté konzistenci.
 čerstvé ovocné smoothie
(Zeleninový) fresh
Fresh je anglickým výrazem pro něco čerstvého či svěžího. V oblasti potravinářství je právě čerstvost tím, co je nejvíce ceněno, společně se složením konkrétním pokrmů.
V souvislosti se zdravou výživou se pak lze s pojmem fresh setkat taktéž v pozici podstatného jména označujícího čerstvě vymačkanou šťávu. Tato může být pořizována z ovoce, zeleniny, či případně z bylinek (u těch je však objem získaného nápoje pochopitelně minimální).
Fresh coby čerstvě lisovaná šťáva je ceněn zejména ve své zeleninové variantě, která neobsahuje příliš cukrů a na tělo může mít skutečně blahodárný dopad, a to i v případě kdy již člověk pociťuje více či méně závažné zdravotní komplikace.
 
V čem tkví zásadní rozdíl
Rozdíl mezi oběma výrobky, které je možné si doma – za předpokladu, že k tomu máte správné náčiní – samostatně vyrobit je zejména v tom, že na rozdíl od smoothie, do nějž jsou rozmixovány všechny části potravin, z nichž se skládá (tedy včetně jejich nestravitelných zbytků – vlákniny), jsou freshe koncentrovaným zdrojem čistých živin. Takových živin, které jsou pro tělo plně vstřebatelnými, a tudíž velmi vzácnými.
 čerstvá karotka
Jak na to
Zatímco k přípravě smoothie si musíte pořídit takzvaný smoothie maker (v lepším případě), či případně alespoň výkonnější mixér (ten Vám může taktéž dobře posloužit, k přípravy čerstvě, lisované zeleninové či ovocné šťávy budete potřebovat přístroj několikanásobně dražší, kterým je odšťavňovač. Výrobu obou „svačinek“ však za jejich pomocí doma pak již hravě zvládne každý dám.