Zdravý spánek

Pokud se pořádně nevyspíme a tělo si neodpočine, tak si nejsem moc jistá, jak s nadšením připravujeme stůl, plný zdravých pochoutek nebo se řítíme ven si zaběhat, natož doma zacvičit. Spíš to vypadá na neúspěšný den a všechna naše přání, plány a touhy se tak trochu bortí.
Stejně jako se musíme naučit dodržovat správné zásady ve stravování, tak lze ovlivnit i intenzitu spánku, jen si to mnohdy neuvědomujeme.
schovka za polštářem
Nespavost je silnější, než tma
Alespoň Vám to tak připadá. Převalujete se na posteli, přemýšlíte, někdo možná počítá ovečky, jiný se dívá na hodiny, ale zabrat ne a ne. Pokud se vás to týká, věřte, že nejste jediní. Zkušenosti s takovýmto spánkem máme snad všichni. Samozřejmě mnohdy za to může těžší večeře, stres nebo hádka s partnerem. Ovšem když se to děje noc a noc, začíná to být neúnosné. Musíme si dát pozor na to, aby se ložnice a v ní milovaná postel nestaly předmětem stresu, že vás čeká další probdělá noc.
Za mnohé může melatonin
Samozřejmě, nelze mu vše dávat za vinu. Leckdy bohužel noční směny nebo nějaké jiné příčiny, jako televize, alkohol a další podněty, mu zabrání vytvořit správnou a zdravou atmosféru. Rizikovou skupinou jsou ale i lidé, kteří pracují v uzavřeném prostoru a jsou celý den vystaveni stejné hustotě vzduchu a stejnoměrnému umělému světlu.
holka v posteli
Melatonin je tak zvaný hormon spánku a tmy. Udává náš biorytmus. Ovlivňuje oběh krve, tlak, teplotu, metabolismus, pohlavní hormony, imunitu, stárnutí, ale i psychiku. Je toho poměrně dost, že? Pracuje docela jednoduše a prostě. Když jsme ve tmě, hladina melatoninu začne stoupat, tím nám pomáhá usnout, ale zároveň poskytne prostor pro dokonalý odpočinek pro naše tělo.
Dostatečná hladina melatoninu v krvi slouží jako regulátor denních rytmů. Vzhledem k tomu, že příznivě ovlivňuje spánkové cykly, je právě on tím nejlepším pomocníkem. Dodržování pravidelného biorytmu nám dokonale pomůže udržet životní formu, chuť do práce a do života. Také úprava ložnice je důležitá, žádná televize, knihy a počítače. Tato místnost má sloužit k odpočinku nebo k milování. Postel má být předmětem, na který se budeme těšit po náročném dnu, ne předmětem, který vyvolá stres a naruší naši psychiku. Není nad zdravý spánek, kdy po probuzení máme dostatek sil na zdolávání životních zkoušek.