Potřebuju rychle peníze, jak na to?

1.       Většinou nejrychlejší a nejjednodušší varianta, jak se dostat k rychlým penězům jsou malé finanční společnosti.

Pokud potřebujete malý obnos na krátkou dobu, jsou zde různé úvěrové společnosti, které to umí. Smlouva musí mít vždy písemnou podobu a je potřeba ji pozorně číst. Zaměřte se primárně na podmínky jako jsou poplatky, úrok, sankce, RPSN neboli Roční procentuální sazba nákladů, ta Vám totiž vyjadřuje skutečnou cenu, kterou za půjčené peníze zaplatíte. Průměrná RPSN se na trhu pohybuje okolo 16,2%.

prázdno
 
2.       Půjčit si od rodiny nebo kamarádů?

Mnohé lidi to napadne, jindy to rodina nebo kamarádi přímo sami nabízí. Ano, i toto je varianta, která má opět své ˝ale˝.
Ne nadarmo se říká ˝ Peníze jsou sekera na rozpojení dobrých přátel˝. Jakmile do vztahu vstoupí peníze, dává to Vaší rodině nebo kamarádovi či partnerovi nad Vámi moc. Jste jejich dlužníkem, a proto dříve nebo později mohou mít tendence se Vám míchat do života.

3.       O něco přijatelnější varianta je kontokorent neboli povolené čerpání do mínusu.

Tuto službu si můžete sjednat na Vašem bankovním účtu. Kontokorent Vám umožní čerpat peníze na účtu do výše limitu. Povolený mínus na účtu se Vám vyrovná, jakmile na účet dorazí peníze, například výplata. Čerpat takto peníze můžete opakovaně.
Pozorní buďte u podmínek. Banky chtějí dodržovat na účtu podmínku kreditního příjmu, což znamená, že Vám pravidelně musí chodit na účet nějaký obnos peněz, obvykle stačí výplata, jindy to může být podmínka 360/1 což znamená, že zůstatek musíte jednou v roce alespoň na jeden den dorovnat.

4.       Další finanční produkt je kreditní karta.

Mnoho z nás si mylně myslí, že kreditku už dávno máme. Omyl! Kreditní karta je úvěrový produkt, kdežto debetní karta je k Vašemu bankovnímu účtu.
Kreditní karta je kombinace úvěru a platební karty. Oproti kontokorentu mají kreditky tu výhodu, že si můžete půjčovat peníze bezúročně. Bezúročné období se pohybuje na trhu v rozpětí 45 – 55 dnů. V praxi to znamená, že půjčené peníze můžete vrátit, aniž byste platili jakýkoliv úrok.
U kreditních karet je potřeba se mít na pozoru, protože jsou dobrým sluhou ale špatným pánem!
Kreditní karty Vás lákají různými slevami nebo odměnami a zmíněným bezúročným obdobím. Je potřeba mít na paměti, že půjčené peníze musíte vrátit. Jakmile nevrátíte v rámci bezúročného období celou částku, tak se Vám provedené platby začnou okamžitě úročit a úroky jsou nemalé, pohybují se kolem 20%.

kalkulačka
 
5.       Nejpřijatelnější varianta, jak si zajistit rychlé peníze, jsou vlastní úspory.

Pokud nemáte spoření, do kterého můžete kdykoliv sáhnout, je možné požádat o mimořádnou výplatu v rámci Životního pojištění. Tady počítejte, že budete muset zaplatit zpětně již odečtené daně. Pokud máte Životní pojištění s příspěvkem zaměstnavatele, může se stát, že Vám tímto zanikne nárok na jeho příspěvek.
U Penzijního spoření se dobře rozmyslete. Zde je možné pouze celé zrušení a opět budete muset zpětně zaplatit daně. Zde si raději řekněte, zda Vám stojí za to si vybrat peníze, na které si dnes můžete vydělat. V důchodu to už tak snadné nebude.