Průvodce správným řezáním bobkovišně lékařské

Prořezávejte větvičky nejméně dvakrát za rok: První řez je ošetřující. Měl by se konat na začátku jara, tj. V polovině března. Druhý řez je nutný pro udržení rostliny ve správném tvaru, tent řez by se měl provádět v září.
městský park

První řez v březnu

Tato rostlina povyroste ročně o 20 až 40 centimetrů. Rostliny by proto měly být během prvních několika let výrazně sníženy. To také zajišťuje, že budou kompaktní. V březnu je zkraťte přibližně o polovinu. Ale ne brzy – to pak může poškodit růst rostliny. V pozdějších letech už nemusíte tolik snižovat, postačí, když zkrátíte živý plot o jednu třetinu.
Při řezání bobkovišní se držte následujících bodů

●     Je důležité, abyste používali ostré nůžky na živé ploty. Výsledkem je, že se řezy léčí mnohem rychleji než řezy tupými nůžkami.
●     Používejte ruční nůžky, nikoli elektrické. Druhá varianta způsobuje poškození keřů a hustých živých plotů, protože řezací lišty sklízejí i listy.
●     Také se ujistěte, že neřežete při mokrém počasí. V opačném případě se zvyšuje riziko napadení houbami.
●     Různé tvary řezání, například jako míč, jsou sice náročné, i když jsou možné. Bobkovišeň v neobvyklých tvarech však musíte pravidelně řezat.

travní nůžky
Řez v září

V září byste si měli rostlinu znova ořezat. Jedná se především o udržení rostliny ve správném tvaru. S řezáním se můžete také vyhnout tomu, že rostlina je napadena nemocemi.

●     Čím starší rostlina je, tím více listů  nese. Do vnitřku plotu proniká jen trochu světla, takže vnitřní listy blednou. Proto odřízněte některé silnější větve přímo na základně. Výsledkem je, že se dovnitř se dostane dostatek světla a vzduchu.
●     Rostlina je náchylná k napadení houbami. Pokud vidíte postižené listy, měli byste jednat rychle. Plíseň může být detekována jako bělavý povlak na listí, skvrnitost pak poznáte podle dírek v listí. Odřízněte infikované listy a okamžitě je zlikvidujte.
●     Provádějte druhý řez, chcete-li rostlinu vrátit zpět do formy. Odřízněte větve tak, aby se mohly vytvářet nové výhonky.