3x PPP. Poruchy příjmu potravy

Hlídat si štíhlou postavu, bát se přibrat, často cvičit, aby tělo zůstalo dokonalé a bez jediného gramu tuku. Nejprve banální záležitost, která se však může nečekaně přehoupnout do tragického konce. Hladovění nebo naopak přejídání se – to jsou nejčastější poruchy příjmu potravy. Kdy je nejvyšší čas vyhledat odbornou pomoc?
dívka s vypracovaným břichem
PPP jsou psychická onemocnění, která se pro nemocné může stát bludným kruhem. Trpět jimi může opravdu každý, bez rozdílu věku, pohlaví i životní úrovně. Nejčastěji jimi ale trpí dívky v období puberty, ovšem postihnout můžou i lidi kolem čtyřicátého roku, a to například z důvodu touhy a snahy být dokonalí. Bohužel tyto nemoci mohou trvat i několik let, někdy dokonce i celý život, protože se je nepodaří zcela vyléčit a stále tak existuje riziko jejich návratu.

PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY
·         MENTÁLNÍ ANOREXIE. Projevuje se zkresleným vnímáním vlastního těla. Postižení mají silný strach z obezity. Záměrně udržují svou podváhu pomocí hladovění, zvracení, nadměrným cvičením nebo používáním projímadel. Nemoc nastupuje nejčastěji v pubertě a postihuje nejčastěji dívky, které si navzdory podváze připadají tlusté.
·         MENTÁLNÍ BULIMIE. Projevuje se naopak touhou po jídle a záchvaty přejídání, které jsou však následovány zvracením z důvodu zbavit se zkonzumovaného jídla. Někdy se střídá výrazné omezení přísunu potravy. Postižení neustále usilují o hubnutí. Nemoc postihuje především ženy a dívky ve věku dospívání.
·         ZÁCHVATOVITÉ PŘEJÍDÁNÍ. Toto onemocnění vede k rozvoji obezity. Projevuje se vysokým přejídáním, které je spojeno s psychickými poruchami, například s prožitým stresem, depresemi, nespokojeností se sebou. Častou příčinou také bývá nevyvážené stravování. Nemoc postihuje obě pohlaví. Rozvinout se může v jakémkoliv věku.
metr kolem vidličky
PPP jsou zdraví velmi nebezpečné, a pokud nejsou léčeny, mohou způsobit vážnou nemoc až smrt.
Pokud máte pocit, že se tyto nemoci týkají někoho z vašich blízkých nebo známých, zvažte, zda by nepotřebovali lékařskou pomoc. Všímejte si jejich vztahu k jídlu, nálad i jejich chování. Orientačně tak můžete odhadnout míru jejich nemoci.