Jak se starat o dítě s ADHD?

Běžné děti občas zlobí. Většinou to nedělají schválně, ale vychází to z jejich přirozenosti. Má-li však dítě ADHD, jeho schopnost rozčilovat rodiče a obecně své okolí je neuvěřitelně silná. Ukočírovat takového potomka dá hodně práce, ale rozhodně to jde. Je však potřeba navštívit specialistu na tuto problematiku a vše s ním dopodrobna zkonzultovat. Ten navrhne, jak postupovat dále. Většinou se jedná o na první pohled jednoduché poučky, které však v praxi až překvapivě dobře fungují.
roztomilý sourozenci

1. Časté pochvaly – dítko byste měli chválit pokaždé, když je to vhodné, třeba i za malou drobnost. Samozřejmě, že když rozbije talíř nebo způsobí jinou neplechu, pokárejte ho. Napíše-li domácí úkol, dostane jedničku ve škole nebo si samo uklidí pokoj, rozhodně mu dejte najevo svou spokojenost.

2. Občasné pokárání – i dítě s ADHD musíte kárat. Samozřejmě pouze v případech, kdy udělá něco špatně. Není vždy dobré být negativní, když donese špatnou známku ze školy, ale pokud třeba nevynese smetí, a to ani na druhou nebo třetí výzvu, rozhodně byste mu to měli důrazně vyčíst.

3. Systém s body – velice efektivní je chování hyperaktivního dítěte bodovat. Pořiďte si malou tabuli, dejte ji na viditelné místo a vždy, když dítě udělá něco, co po něm vyžadujete, udělte mu určitý počet bodů. Udělá-li to bez řečí, nebojte se přidělit bodů více. Až dosáhne určitého množství bodů, například padesáti nebo stovky, můžete mu za to koupit menší dárek. Váš potomek sám uvidí, že se vyplatí sekat dobrotu.
kluk na rybách

4. Vhodný dárek – dárek za odměnu by neměl být příliš drahý. Mělo by se jednat třeba o autíčko v případě chlapce nebo panenku, pokud máte holčičku. Univerzálním dárkem může být i relaxační sedací pytel. Nezní to jako nic moc, ale je to geniální dárek. Nejenže dítě dostane takřka nerozbitnou hračku, ale také kvalitní posezení do pokoje. Sedací pytle jsou nejen vrcholem pohodlnosti, ale také oplývají ergonomickými vlastnostmi.