Nový pracovní notebook, ale který?

Proč nový notebook? Důvodů může být více, porucha starého nebo pocit že náš současný notebook už není „in“ a je potřeba jít s dobou.
Pracovní/manažerský notebook je typ notebooků který je vhodný pro klasickou kancelářskou práci. Vhodný je pro všechny pozice od sekretářky až po ředitele společnosti.
klasická klávesnice
Když se na takový notebook podíváte první, co byste měli hledat jsou tenké rozměry a nízká hmotnost. Dále Vás bude zajímat konstrukce notebooku.
Typ a materiál konstrukce
Typy konstrukce máme dva. Prvním je klasický otevírací notebook, jehož výhoda je nižší cena a jako další pozitivní věc můžeme uvést pravděpodobnější možnost výměny HDD a RAM pamětí. Druhý typ je tzv. „2v1“ což je kombinace klasického notebooku a tabletu. Druhý typ je dnes žádanější z důvodu praktičnosti a multifunkčnosti. Konstrukční materiály jsou různé kovové a hliníkové slitiny.
Klávesnice a obrazovka
Poté co si ujasníte, jaká konstrukce je pro Vás ta správná je čas na další prvky, které notebook může obsahovat. Samozřejmostí je obrazovka s klávesnicí a myší. Klávesnice by měla být podsvícená, protože občas je třeba pracovat po nocích a také kvalitní. Kvalitní klávesnici můžete poznat při stisku tlačítka které by Vám mělo „jít“ proti prstu a po uvolnění by mělo tlačítko vyskočí zpátky. Obrazovka je velmi ojedinělá záležitost a z části jde ruku v ruce s velikostí klávesnice, a to proto že když zvolíte klávesnici a numerickou částí obrazovka musí být větší stejně jako celkový rozměr notebooku. Co byste měli od obrazovky chtít je matný povrch či úpravu proti odleskům kterou oceníte.
Další možnosti
Další „hračky“ které u pracovního počítače oceníte je například dobré zabezpečení. Dnes je moderní a velmi spolehlivé biometrické zabezpečení například na otisk prstu nebo sken Vaší tváře. Nemusíte se bát tyto systémy mají i pojistku v podobě klasického psaného hesla. Dále je samozřejmostí dostatek USB portů. U novějších notebooků jsou USB s označením „USB 3.0“ který má nejrychlejší přenosovou rychlost 10 Gb/s.
designová pracovní plocha
Hardware
Co se týká „vnitřností“ jsou nové počítače dobře vybavené. Nejlevnější notebooky obsahují dvou jádrové procesory s frekvencí 2 GHz, operační paměť DDR4 s kapacitou 4 GB. Lepší notebooky mohou mít také dvou jádrové procesory, ale s frekvencí 2,7 GHz, operační paměť DDR4 s kapacitou 8 GB.
Cena
Cena pracovního notebooku se různí podle vybavenosti a kvality zpracování. Levnější modely se pohybují v rozmezí od 8.000 Kč do 20.000 Kč, průměrný počítač se pořídí od 20.000 Kč do 50.000 Kč. V cenách 50.000 Kč a více se pohybují notebooky které už jsou na velmi vysoké úrovni která je srovnatelná s některými herními notebooky.
 
V konečném důsledku platí, že pokud hledáme vysokou výkonost a kvalitu zpracování tam se setkáme i s vysokou cenou. Samozřejmě si můžete pořídit na práci na cestách levnější počítač a investovat více do toho který budete mít jako reprezentativní.